stoik bir yaşam!

Kaba ve bencil insanlar

Her gün dışarı çıktığımızda bizi sinirlendiren insanlarla ve davranışlarla karşılaşıyoruz. Bunun en temel nedeni, insanların mutsuz olmalarıdır.

Eğer böyle insanların davranışlarının bizi sinirlendirmesine izin verirsek, tek yaptığımız kendi hayatımızı karartmak olur. Bizim öfkemiz o insanları hiçbir şekilde mutsuz ve anlayışsız bir duydu durumundan, mutlu ve anlayışlı bir duygu durumuna getirmez.

Her uzandığımız insanı eğitme imkanımız olsa bile, böyle insanlar hep olacaklar. Binlerce yıl önce yazılan metinlerde de görebiliyoruz böyle insanların varlığını. Muhtemelen binlerce yıl sonra da olacaklar.

Marcus Aurelius şöyle diyor: “Bugün çok konuşan, bencil, kendisinden başka kimseyi düşünmeyen, teşekkür etmesini bile bilmeyen insanlarla karşılaşacağım. Ama şaşırmayacağım ve bu beni rahatsız etmeyecek; çünkü böyle insanların yaşamadığı bir dünyanın olamayacağını biliyorum.”

Böyle insanlara karşı sinirlenmek yerine onların davranışlarından kendimize ders çıkarmaya çalışmalıyız. Biz de canımız sıkkınken, onlar gibi davrandığımızda insanların nasıl hissettiğini anlayabiliriz. Bununla beraber, o insanların öyle davranmalarının da bir nedeni var şüphesiz. Belki de bizim gibi güne güzel başladılar ama bizden önce rastladıkları olaylar onların canını iyice sıktı. Zincirleme bir şekilde ilerleyen bir durum var.

Şunu anlamak yardımcı olacaktır. Böyle davranan bir insanın mutlu bir insan olma şansı yoktur. Mutlu insan kaba olmaz, anlayışsız olmaz, bencil olmaz. Mutsuz insanların davranışlarıdır bunlar.

Mutsuzluklarının kaynaklarıysa hem diğer insanlar –zincirleme ilerleyen- hem de ellerinde olmayan şeyleri düşünmeleri. Virüs gibi, ekonomi gibi, yönetim gibi…

O halde elimizde olana odaklanalım. Elimizde olan bu zinciri kırmaktır. Öfkelenmemeyi ve hoşgörü göstermeyi seçmektir. Gücümüz altında olanları yapmaktır. Dışarıda gerçekleşenleri değiştiremiyorsak bile onlara bakış açımızı değiştirebiliriz.